Toimintakertomus 2015

Toiminta

Toimintakertomus hyväksyttiin Nuorsosialidemokraattien kevätkokouksessa 31.3.2016

Yleistä

NUS osallistui aktiivisesti eduskuntavaalikamppailuun ja kanavoi runsaasti resursseja SDP:n hyväksi tehtävään vaalityöhön. NUS nimitti johtokuntansa keskuudesta erilliseksi vaalivastaavaksi Maria Teikarin, joka koordinoi NUS:n vaalityötä. Teikari ohjasi nussilaisten vapaaehtoisten työtunteja Helsingin piirin vaalikontille ja erilaisiin vaalitapahtumiin.

NUS tuki lahjoituksin kahta ehdokasta Nasima Razmyaria ja Pilvi Torstia yhteensä 3200 eurolla. Lisäksi NUS osallistui puhelinkiriin, jossa soitettiin sadalle nuorelle kaupunkilaiselle ja kehotettiin äänestämään. Myös NUS:n omaan vaalityöhön kohdennettiin riittävästi rahaa.

Vuoden aikana järjestettiin paljon toimintaa, johon osallistui kiitettävä määrä jäseniä. Toiminnasta viestittiin jäsenille sähköpostitse toimitetuilla jäsenkirjeillä sekä yhdistyksen facebook-sivun kautta. Verkkosivut pidettiin päivitettyinä ja twitter-tilin käyttöä lisättiin.

NUS otti kantaa erilaisiin yhteiskunnallisiin kysymyksiin. Alkutalvesta järjestettiin luistelutapahtuma, jonka yhteydessä julkaistiin nuorten harrastusmahdollisuuksia puolustava kannanotto. Maaliskuussa tempaistiin julkisten palveluiden puolesta pyytäen ihmisiä jakamaan kertomuksia arvostamistaan julkisista palveluista aihetunnisteella #rakasjulkinen. Lokakuussa kampanjoitiin Finnwatchin rahoituksen puolesta tempauksella, joka keräsi jäseniltä 300 euroa kansalaisjärjestön joukkorahoitukseen. NUS lahjoitti keräykseen 40 euroa. Marraskuussa NUS teki aloitteen Helsingin sosialidemokraateille alle 20-vuotiaiden ensimmäisen vuoden 1 euron jäsenmaksusta, mikä ei kuitenkaan menestynyt kokouksessa. Loppuvuodesta NUS haastoi jäsenet mukaan allekirjoittamaan äitiyslakia koskevan kansalaisaloitteen.

Talous

Tilinpäätös osoitti alijäämää 1143,55 euroa, mikä on pienempi alijäämä kuin budjetointiin talousarviossa 2015. Jäsenmaksutuotot kaksinkertaistuivat odotetusta sekä varsinaisten että kannattavien jäsenten osalta. Teatterimatka tuotti odottamattomasti plussaa ja lisäksi saimme yllättävän lahjoituksen kannattavalta jäseneltä.

Jäsenasiat

Vuoden aikana saimme 29 uutta jäsentä, joista 11 oli uusia puolueen jäseniä ja 18 muista osastoista siirtyneitä. Kaikkiin uusiin jäseniin oltiin yhteydessä henkilökohtaisesti heti liittymisen jälkeen ja miltei kaikki uudet jäsenet myös tavattiin kahden kesken. Jäsenmäärä oli kesäkuun lopussa 124, joista 114 oli äänioikeutettuja, mikä oikeutti viidennen piirikokousedustajan paikkaan seuraavalle vuodelle. Vuoden lopussa jäsenmäärä oli 127, joista 108 oli äänioikeutettuja. Lisäksi kannattavia jäseniä oli 23.

Jäsentilaisuudet

Alla listattuna vuoden aikana järjestetyt tilaisuudet.

TAMMIKUU
26.1. Pikkujoulut EHYT ry:n vieraana, emäntänä toiminnanjohtaja Sari Aalto-Matturi

HELMIKUU
16.2. Yhteiskunnallinen vierailu Helsingin nuorisoasiain keskukseen, isäntänä Tommi Laitio, tulevaisuustyöpaja fasilitaattorina Laura Heinonen
21.2. Luistelutapahtuma nuorten tasa-arvoisten harrastusmahdollisuuksien puolesta Brahen kentällä ja nuorten harrastusmahdollisuuksiin liittyvä kannanotto

MAALISKUU
10.3. NUS:n kevätkokous Vastarannan Kiiskessä
10.3. Yhteiskunnallinen vierailu Keskustan puoluetoimistolla, isäntänä Timo Laaninen
14.3. Kampanjalauantai Lasipalatsin kontilla NUS:n vetovastuulla
18.3. Tulevaisuuden turvallisuus – onko sitä? Turvallisuuspoliittinen keskustelutilaisuus Presto Prosecco Loungessa. Keskustelijoina kansanedustajaehdokkaat Erkki Tuomioja (sd., Hki), Teemu Lahtinen (ps., Espoo), Nasima Razmyar (sd., Hki) ja Wille Rydman (kok., Hki), juontajana Tuomas Saloniemi (vihr.)
23.3. Helsingin sosialidemokraatit ry:n kevätkokous, NUS delegaatio edustamassa

HUHTIKUU
19.4. Eduskuntavaalit

TOUKOKUU
1.5. Vappupäivän piknik Tokoinrannassa
12.5 NUS:n vaalien analysointi-iltamat PHT:n vieraana

KESÄKUU
9.6. Periaateohjelmatyöpaja I – Sosialidemokratia ja arvot, TSL:n toimisto
15.6. Kesäterassi Lasipalatsin laituri, aluksi hallituksen kokous

ELOKUU
27.8. Periaateohjelma-työpaja II: Työ ja hyvinvointi, TSL:n toimisto
29.8. Piirin tulevaisuuspäivän promo ja jäätelökesä Siivouspäivässä Karhupuistossa

SYYSKUU
11.9. Uusien ilta – aloiteilta, Café Talon yläkerta
16.9. Future of Social Democracy in Europe -seminaari Stadin demarinuorten kanssa
23.9. Periaateohjelma-työpaja III: Sosialidemokratian seuraava askel, Café LeSpace
30.9. Teatteriretki Eduskunta III Ryhmäteatteriin Helsinginkadulle

LOKAKUU
22.10. Yhteiskunnallinen vierailu Perussuomalaisten luo

MARRASKUU 4.11. Yhteiskunnallinen vierailu Suomen pankkiin
7.11. Helsingin sosialidemokraatit ry:n syyskokous, NUS:n piirikokousaloite nuorten jäsenten jäsenmaksualennuksesta
30.11.Syyskokous Viestintätoimisto Burson-Marstellerissä

JOULUKUU
7.12. Jouluoluet, aloitus uudella puoluetoimistolla, jatko Oivassa

Johtokunnan työskentely

Johtokunta piti neljä kokousta 27.1., 23.2., 15.6. ja 8.11.

Johtokunnan kokoonpano oli seuraava:
Terhi Nokela, puheenjohtaja
Niilo Toivonen, varapuheenjohtaja
Maria Teikari, vaalivastaava ja sihteeri
Laura Ylitalo, jäsenasiavastaava
Yrjö Sinkkonen, tapahtuma- ja kunnallispolitiikkakoordinaattori
Tiina Vesa, viestintävastaava
Eevi Kirjasniemi, varajäsen
Maria Nyroos, varajäsen
Joonas Katko, varajäsen

Yhdistyksen taloudenhoitaja: Reijo Paananen
Yhdistyksen facebook-koordinaattori: Salla Saarinen

Piirikokousedustajat Helsingin Sosialidemokraatit ry:n piirikokouksessa:

Terhi Nokela
Niilo Toivonen
Yrjö Sinkkonen
Tiina Vesa
Joonas Katko (varaedustaja)
Emilia Tervonen (varaedustaja)
Maria Teikari (varaedustaja)
Laura Ylitalo (varaedustaja)

Piirikokousedustajat Helsingin Sos. dem. Naispiirin piirikokouksessa:
Maria Nyroos
Eveliina Kunttu
Emilia Tervonen
Tanja Lehtoranta
Miika Kautto (varaedustaja)
Helena Ronkainen (varaedustaja)
Niilo Toivonen (varaedustaja)
Tiina Vesa (varaedustaja)

Toiminnantarkastajat:
Matti Hirvola (vara Mika Häkkinen)
Aslak Haarahiltunen (vara Reetta Kuosmanen)

Kommentoi